Gimdos kaklelio vėžio simptomai
Ankstyvoje stadijoje gimdos kaklelio vėžys dažniausiai nepasireiškia jokiais simptomais. Kol vėžys neišplinta į kitus organus ar audinius simptomų paprastai nebūna. Esant gimdos kaklelio displazijai ir ankstyvam gimdos kaklelio vėžiui gali būti šie simptomai:
• kraujavimas tarp mėnesinių
• ilgesnės mėnesinės nei įprasta ir gausesnis kraujavimas
• kraujavimas po lytinio akto, ginekologo apžiūros ar makšties plovimo
• gausesnės nemalonaus kvapo makšties išskyros
• skausmas lytinio akto metu
• kraujavimas pasibaigus menopauzei
Ligai pažengus simptomai ryškėja, gali atsirasti skausmas, šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimai.
Apie bet kokius neįprastus simptomus būtina informuoti gydytoją. Kadangi simptomai nėra specifiniai, gali būti, kad kažkurį iš išvardintų simptomų sukelia ne vėžys, o bet kuri kita liga. Tačiau būtinas ištyrimas, nes laiku aptikus ikivėžinius pakitimus jie nesunkiai išgydomi. Deja, kai vėžys jau išplitęs, sudėtingas ir ilgas gydymas sėkmingai padeda pasveikti ne visoms moterims.
Daugiau nei 90% gimdos kaklelio vėžiu susirgusių moterų būna užsikrėtusios žmogaus papilomos virusu (ŽPV). ŽPV – tai daugiau nei 100 virusų grupė; per 30 šių virusų tipų perduodami lytiniu būdu ir gali pažeisti vyrų ir moterų genitalijų zonas pvz., varpos odą, vulvą (sritis aplink makštį), išangę, makšties sieneles, gimdos kaklelį ar tiesiąją žarną. Kai kurios ŽPV viruso atmainos vadinamos didelės onkogeninės rizikos viruso tipais. Šie virusai gali sukelti gimdos kaklelio, vulvos, makšties, išangės ar varpos vėžį. Kiti, vadinamieji nedidelės rizikos viruso tipai gali nulemti nedidelius PAP testo rezultatų pakitimus, genitalijų karpų atsiradimą. Ši infekcija pasaulyje yra viena labiausiai paplitusių lytiniu būdu perduodamų ligų. Tikimybė lytiškai aktyviai moteriai užsikrėsti ŽPV iki 50 m. siekia 80%.
Skiepo nuo ŽPV efektyvumas įrodytas moksliniais tyrimais
Jau yra atliktos pirmosios ilgalaikės studijos, kurios patvirtina moterų skiepijimo nuo ŽPV sukeliamų ligų efektyvumą. Kadangi vakcinavimas atliekamas paauglystėje, o gimdos kaklelio vėžio susirgimų pikas yra 30-40 m. amžiaus tarpsnyje, buvo reikalingos ilgalaikės studijos, kurios patvirtintų vakcinos nuo ŽPV efektyvumą.
2006 – 2019 m. Jungtinėje Karalystėje atliktas ir autoritetingame moksliniame žurnale „The Lancet“ paskelbtas didelės apimties tyrimas parodė, kad skiepijimo efektyvumas ŽPV dvivalente vakcina tiesiogiai priklauso nuo amžiaus, t. y. kada buvo atlikta vakcinacija. Tyrimas buvo atliekamas 13 metų ir per šį laikotarpį buvo stebima apie 13,7 mln. moterų.
Klinikinio tyrimo metu nustatyta, kad vakcinaciją atlikus 12 – 13 metų amžiaus mergaitėms tikimybė susirgti gimdos kaklelio vėžiu sumažėja net iki 87%. Vakcinacijos dėka ginekologinių patologinių pakitimų ir displazijų (priešvėžinių būklių) rizika sumažėja iki 97%. Jei vakcinacija atliekama 14 – 16 metų amžiaus merginoms, tikimybė susirgti gimdos kaklelio vėžiu sumažėja iki 62%, o ginekologinių patologinių pakitimų ar displazijų (priešvėžinių būklių) rizika sumažėja iki 75%. Paskiepytoms 16-18 metų merginoms, tikimybė susirgti vėžiu sumažėja iki 34%, ginekologinių patologinių pakitimų rizika šiai amžiaus grupei sumažėja iki 39%. (Lyginant su nevakcinuotomis moterimis).
Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa Lietuvoje
Lietuvoje visos mergaitės, sulaukusios 11 metų, vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) skiepijamos NEMOKAMAI. Valstybės lėšomis skiepijama pagal vaikų profilaktinio skiepijimo kalendorių, dviem vakcinos dozėmis su 6 mėn. pertrauka. Kitokio amžiaus mergaičių ir kitų gamintojų vakcinų skiepijimo schemos gali skirtis. Kad vakcina būtų efektyvi ne tik asmeniui, bet ir visuomenei, bei mažintų bendrą sergamumą, kuriant taip vadinamą „populiacijos“ imunitetą, reikėtų paskiepyti bent 80% tikslinės grupės mergaičių. Kol kas Lietuvoje apimtys siekia apie 65%. Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad galima vakcinuoti ir vyresnes mergaites bei moteris. Prieš vakcinaciją tirti dėl ŽPV nereikia.
Verta paminėti, kad vakcinacija nuo ŽPV viruso yra viena efektyviausių prevencinių priemonių siekiant išvengti gimdos kaklelio vėžio. Esant tiesioginiam ryšiui tarp vakcinuojamų moterų amžiaus ir vakcinos veiksmingumo, rekomenduojama nuo ŽPV viruso pasiskiepyti iki pirmųjų lytinių santykių. Atsižvelgiant į aukščiau paminėto klinikinio tyrimo duomenis, laiku paskiepijus, beveik 90% paskiepytų mergaičių galėtų išvengti gimdos kaklelio vėžio jau vyresniame amžiuje.
Pagal šiuo metu Lietuvoje vykdomą gimdos kaklelio vėžio patikros programą PAP testas atliekamas visoms moterims nuo 25 iki 60 metų. Moterys turi tikrintis 1 kartą kas 3 metus. Net ir paskiepytoms keturvalente ŽPV vakcina moterims gimdos kaklelio vėžio reguliarios ginekologinės patikros rekomendacijos išlieka tokios pačios, kaip iki skiepo.
A klinikoje atliekami visi reikalingi tyrimai pagal numatytą programą
Skiepijimas pagal vaikų profilaktinio skiepijimo kalendorių atliekamas NEMOKAMAI. Taip pat atliekami visi reikalingi tyrimai pagal gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programą:
citologinis gimdos kaklelio tyrimas (PAP), kolposkopija bei gimdos kaklelio biopsijos tyrimas.
Esant gimdos kaklelio pakitimams, mūsų klinikoje gydo ir konsultuoja patyrusi onkoginekologė Laima Vaidotienė.
Dėl ŽPV skiepų, tyrimų ar registracijos pas gydytojus susisiekite tel. Nr.:
Šaltiniai:
LSMU Kauno klinikų informacija
Duomenys apie mokslinį tyrimą Jungtinėje Karalystėje:
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02178-4/fulltext
Oficialus Lietuvos statistikos duomenų portalas: https://hi.lt/