KADA REIKALINGAS KEPENŲ ELASTOGRAFIJOS TYRIMAS?

Pavojinga nebyli kepenų liga

Šiuolaikinis žmonių gyvenimo būdas įnešė esminius gyvensenos ir mitybos įpročių pasikeitimus, dėl kurių sumažėjo organizmo sunaudojamos energijos kiekis. Pasak „A klinikos“ gydytojo echoskopuotojo – radiologo Kęstučio Stankevičiaus, daugelio pacientų pilvo ultragarsinio tyrimo metu yra pastebimas padidėjęs riebalų kiekis kepenyse. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tokie pokyčiai kepenyse stebimi 25% gyventojų. Yra žinoma, kad 5- 12 % kepenų suriebėjimo komplikuojasi steatohepatitu – į pavojingą kepenų ligą pasireiškiančią audinio uždegimu ir „randėjimu“. Galutinė šio proceso fazė – kepenų ciroze. Kepenų cirozė – tai lėtinė kepenų liga, kai pažeistų kepenų ląstelių vietą užpildo jungiamasis audinys (formuojasi „randai“), todėl nyksta normali kepenų struktūra, sutrinka kepenų kraujotaka ir vystosi jų nepakankamumas.

Paprastai kepenys perdirba medžiagas iš maisto, kurį valgome. Nealkoholinio kepenų suriebėjimo priežasčių yra daug, bet viena pagrindinių – teigiamas energijos balansas. Pastarasis atsiranda kai angliavandenių suvartojama daugiau negu organizmui reikia, todėl kepenys angliavandenius verčia į riebalus, o vėliau padalina į paodį. Fizinio aktyvumo stoka, netinkama mityba, žalingi įpročiai, nuolatinis stresas ir hormonų disbalansas didina medžiagų apykaitos sutrikimo riziką. Šis procesas mediciniškai vadinamas metaboliniu sindromu ir yra susijęs su padidėjusia cukraligės, ankstyvos aterosklerozės rizika ir kepenų randėjimo rizika.

Ligi šiol šį procesą gydytojai pilvo organų echoskopinio tyrimo metu galėjo įtarti tik subjektyviai, t.y. pagal kepenų „pašviesėjimą“, kurį lemia angliavandeniai, pavirtę į riebalus. Tačiau šiuolaikinių ultragarso įrangos technologijų pagalba yra galimybė atlikti neskausmingą ir saugų elastografijos tyrimą, kurio metu galima stebėti padidėjusį kepenų „randėjimą“ ir įvertinti ar šie pakitimai gali išsivystyti į kepenų cirozę. Kepenų elastingumo tyrimas itin svarbus planuojant ne tik gydymą, bet ir stebėjimą, ypač, jei yra nustatoma kepenų cirozė. Elastografija yra vienas naujausių ultragarsinių metodų kepenų fibrozės diagnostikoje,  tyrimas yra jautrus ir specifiškas, todėl leidžia standartizuotai kiekybiškai įvertinti rezultatus ir gali tapti standartiniu metodu tiriant lėtines kepenų ligas.

Kepenų elastingumo įvertinimas (elastografija)

Elastografijos tyrimas gali būti rekomenduojamas atlikti profilaktinio pilvo echoskopijos tyrimo metu, kuomet gydytojas nustato atitinkamus kepenų pakitimus tam, kad įvertintų galimas rizikas. Kepenų elastingumo įvertinimas taip pat atliekamas pacientams, piknaudžiaujantiems alkoholiu, sergantiems lėtiniu virusiniu hepatitu, gydymo ar ligos progreso įvertinimui.

Gydytojas–echoskopuotojas Kęstutis Stankevičius atkreipia dėmesį, kad šis tyrimas nėra atliekamas sergant širdies nepakankamumu, esant židininiams pokyčiams kepenyse, ar sergant išplitusia onkologine liga. Šiais atvejais kepenų standumas įvertinamas netiksliai.

Kepenys gali pasveikti

Gydytojas specialistas primena, kad laiku pakeitus mitybos įpročius, daugiau laiko skiriant fiziniam aktyvumui, atsisakius žalingų įpročių nežymūs kepenų pakitimai gali grįžti į normalią būseną. Šis žmogaus organas yra unikalus tuo, kad tinkamai prižiūrimas, gali regeneruotis. Kepenų ligos – apgaulingos, nes pradinėse ligos stadijose pacientai jaučiasi sveiki ir nusiskundimų gali nejausti. Todėl labai svarbu laiku pasitikrinti ar atlikti profilaktinius tyrimus.

Elastografijos tyrimas atliekamas pilvo organų echoskopijos metu ir papildomai kainuoja 14 Eur.

Daugiau informacijos ir registracija telefonu: tel:+370 37 75 08 00 tel:+370 655 08000

Skip to content